Logo
Medikal
Estetik
Lazer
Epilasyon
Nazilli/Aydın
Yeni Sanayi Mah. D. Karayalu No:59
444 61 72
info@referanshastanesi.com
Medikal Estetik Lazer Epilasyon Burun Estetiği

Burun Estetiği (Septorinoplasti) nedir?

Günümüzde burun fonksiyonel ve estetik açıdan bir bütün olarak ele alınmaktadır. Sadece estetik yani şekil amaç olmamalıdır. Nefes ve diğer fonksiyonlar göz ardı edilmemelidir.   Bu nedenle burundan nefes almayı zorlaştıran burun içi kıkırdak, kemik ve burun eti (konka) problemlerinin cerrahi tedavisi sırasında sıklıkla aynı seansta burnun dış dokularına da müdahale edilir. Burun dış kısmı üstte kemik  çatı, ortada kıkırdak çatı ve altta yine kıkırdak yapıda burun kanatlarından oluşmuştur. Bu kemik ve kıkırdak yapılarda eğrilik, çökme ve gevşeklik bulunması da burun tıkanıklığına yol açar.

Burun tıkanıklığının cerrahi tedavisinde amaç burun hava yolu yeniden oluşturularak yeterli nefes almayı sağlamaktır. Bunun için sıklıkla hem burun içi hem de burun dışı yapıların düzeltilmesi gerekir. Septorinoplasti adı verilen bu cerrahi kişinin çehresinde önemli değişiklikliklere yol açar; bu  nedenle hasta ve hekim tarafından iyi planlanmalı, beklentiler iyi anlaşılmalı ve deneyimli ve güvenilir uygulamalar tercih edilmelidir.

Burun estetiğini kim yapmalı?

Bu ameliyatı kulak, burun, boğaz uzmanı mı yoksa plastik cerrah mı yapmalı? Burun estetik ameliyatı yüz estetiği (Fasial Plastik) branşının bir ameliyatıdır. Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Cemiyeti üyelerinin (American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery) %60 ını Kulak Burun Boğaz uzmanları oluşturmaktadır. Kulak burun boğaz uzmanı bir baş boyun cerrahıdır. Temel eğitiminde burun cerrahisi olan tek branş KBB uzmanlığıdır. Fasial plastik cerrahi KBB uzmanlığının bir yan dalı olarak bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Fasial plastik cerrahi ile ilgilenen bir KBB uzmanı bu sorunuzu en ideal biçimde çözümleyecektir. Ancak hekiminizi seçme konusunda en doğru kararı yine siz vereceksiniz.

Kısaca teknik bilgi?

Septorinoplasti ameliyatını genel anestezi altında yapıyoruz. Genelde 1-1,5 saat sürer. Ameliyatı tamamen burun içinden (kapalı teknik) yada burun ucunda birkaç ay içinde kaybolan küçük bir yara izinin olduğu (açık teknik)teknikle yapmak mümkün olup vakada yapılacak işleme göre seçilir. Burundaki hem iç hem dış problemler birlikte düzeltilebilir. Ameliyatta burun içindeki septumdan alınan kıkırdaklar düzeltilip yerine konur, gerekli olduğunda bu kıkırdaktan burun ucu yada sırtında ihtiyaç olan yerlerde destek olarak kullanılmak üzere greftler hazırlanabilir. Yani burnu düzeltirken yine hastanın kendi kıkırdaklarından faydalanılır. Bazen burun içinde daha önce ameliyat geçirmiş ve kıkırdağı alınmış olanlarda kulak kepçesinin çukur yerinden yada göğüs kafesindeki eye kemiklerinin (costa) kıkırdak kısımlarından greft alınabilir. Ameliyetta burunda küçültme, burun ucunda şekil değişikliği burun sırtı kemerleri değişiklikleri sıkça uygulanır. Bazen de küçültme, kitlede azaltma değil aksine destek gerekebilir.Ameliyatat burun içine genelde 2-3 gün tutulan silikon splintler burun dışına da genelde 1 hafta tuttuğumuz alçı yada daha estetik olan harici splintler konur. Burun içi dikişler kendiliğinden erirken, açık teknik yapılanlarda burun ucu dikişler 6-7.günde alınır.

Ameliyat öncesi neler yapılmalı?

Ameliyat öncesi hasta kendisini rahatsız eden problemleri belirlemelidir, hatta ön görüşmede hasta ya bir ayna verilerek onu rahatsız eden yerleri göstermesi istenebilir. Burunda şekil bozukluğu dışında nefes almada zorluk, geniz akıntısı, baş ağrısı gibi durumlar varsa operasyonla birlikte bunlar da çözümlenebilir.

Hekim hasta görüşmesinde tam bir KBB muayenesini takiben 6 ayrı açıdan fotoğraflar çekilip dökümante edilir. Beklentiler gerçekçi olmalıdır, ve bazı hastaların yeniden operasyon geçirmesi gerekebileceği hastayla paylaşılmalıdır. Özellikle psikolabil hastalarda operasyon için iyi karar verilmelidir.

Hastalar ameliyat sonrası ne yapmalıdır?

Burun üzerindeki alçı yada harici splintler 7 gün kalacaktır. Islanmaması gerekmektedir. Terleme alçıyı gevşetebilir bu nedenle aşırı sıcak yerlerden uzak durulmalıdır. Burun içine konan dikişler alınmaz, kendiliğinden emilirler, açık teknik uygulanan hastalarda burun ucuna dıştan konan dikişler6-7.günde alınır, başlangıçta burada bir iz olurken 2-3 ay sonra bu izler kaybolur. Dişlerinizi 10 gün dikkatli fırçalamanız gerekmektedir. Ameliyat sonrası aşırı fiziksel aktiviteden uzak durun. Burnunuzdaki sargılar kalkıncaya kadar banyo yapılmaması ve buharlı ortamda bulunulmamalıdır. Bir hafta boyunca aşırı yüz hareketleri ve gülmekten kaçınınız. Ameliyatı takip eden 1 ay boyunca boğazlı kazak veya dar boyunlu giysiler giyilmemeli. Yüz ve burun 3 hafta süreyle sert bir şekilde dokunulmamalı travmalardan kaçınılmalıdır. Operasyonu takip eden 6 hafta boyunca aşırı güneş ışığından uzak durunuz. Aşırı sıcak burnunuzda şişmeye neden olacaktır. Burun ameliyatlarından sonra göz altlarında ve yüzde şişme olabilmektedir. Eski ameliyat tekniklerine göre bu duruma çok daha az oranda rastlanmaktadır. Bu şişlikler 1-2 hafta içinde geçecektir. Doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında ilaç almayın. Ameliyat sonrası 5 gün kontak lens takılmamalıdır. 16 hafta boyunca her türlü gözlük kullanılmaması daha sonraki dönemde hafif bir çerçeve kullanılmalıdır. Burnunuz açıldıktan sonra burun cildini sıvı sabun veya özel losyonlarla temizlenebilir, makyaj yapılabilir.

GÜZELLİK MERKEZİMİZ
Gençliğin Sırrı Prp Tedavisi
Lazer Tedavisi Alexandrite Elite+
Burun Estetiği
Botox Uygulamaları
Biz Sizi Arayalım!
 
Mesajı Gönder

Nazilli'de 2007 yılında tıp merkezi olarak faaliyete başlayan hastanemiz 2011 Aralık ayında 63 yataklı, 5 koroner yoğun bakım, 5 genel yoğun bakım, 6 yeni doğan yoğun bakım birimleri ile 5.000 m² kapalı alana sahip, bölgenin en konforlu hastanelerinden biri olarak hizmete girmiştir.
Kurumsal Site
Telefon: 444 61 72